چطور انطباق مناسب برای نصب بلبرینگ ها را انتخاب کنیم

چطور انطباق مناسب برای نصب بلبرینگ ها را انتخاب کنیم

تعیین نوع انطباق بین شفت، هوزینگ و بلبرینگ ها و کلا یاتاقان های غلتشی از مواردی که بسیار در طراحی حائز اهمیت است.

انواع انطباق

همانطور که می دانید سه نوع انطباق وجود دارد:

انطباق لق

انطباق پرسی

انطباق جذب

قصد ما اموزش تفاوت بین این سه نوع نیست و فرض بر دانستن کامل آنها است. البته شما می توانید برای مطالعه بیشتر به منابع رجوع کنید.

در انطباق لق، یاتاقان های غلتشی با یک حرکت ناخواسته از محل نصب یا داخل جای نصب دچار لغزش شده  و  آسیب می بینند. انطباق لق بخاطر عدم حمایت رینگ داخلی یا بیرونی، می تواند منجر به ترک خوردگی مسیر حرکت ساچمه یا غلتک ها(raceway)  شود. هنگامی که انطباق بیش از حد محکم باشد ، بلبرینگها افت شدید بهره وری را تجربه می کنند، دمای کار بالا می رود و سر و صدای افزایش می یابد.

انتخاب مناسب انطباق یاتاقان های غلتشی خرابی ها را به حداقل می رساند. باید به این نکته توجه کرد اصلاح انطباق بسته به نوع کاربرد می تواند بسیار دشوار باشد. به طور معمول برای دسترسی به شافت و محفظه نیاز به باز کردن کل مجموعه است.

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید هنگام انتخاب انطباق شافت و هوزینگ در هر کاربردی در نظر بگیرید:

  • اینکه رینگ داخلی در حال چرخش است یا خیر
  • کاربرد چه نوع باری تولید می کند و جهت آن چیست
  • قطر سوراخ داخلی و خارجی بلبرینگ
  • خود کاربرد یا مکانیزم

گرچه به عنوان یک عامل کلی این موضوع مطرح نیست ، اما جنس بلبرینگ و هوزینگ در زمان انتخاب انطباق هم اهمیت دارد . آلومینیوم بیش از فولاد منبسط می شود.

تعیین نوع لقی برای شفت

معمول ترین حالت چرخش رینگ داخلی و ثابت بودن رینگ خارجی است. در این حالت انطباق پرسی پیشنهاد می شود و با بالا رفتن میزان بار روی شفت، سطح تماس بین دو سطح افزایش می یابد(انطباق پرسی بالاتر). در حالتی که شفت ثابت است و میزان بار شعاعی هم ثابت است، می توان یه لقی بین شفت و رینگ داخلی بلبرینگ در نظر گرفت.تعیین نوع لقی برای هوزینگ

در این حالت ابتدا باید مشخص کرد که رینگ داخلی یا خارجی بلبرینگ می چرخد و یا ثابت هستند. نوع بار، و میزان راحتی نصب و باز کردن بلبرینگ ها در هوزینگ بایستی مد نظر قرار گیرد. در هر حالتی که بار متغیر است و یا میزان آن بدرستی مشخص نیست به هیچ عنوان از انطباق لق استفاده نکنید و در هوزینگ های دو تکه یک میزان لقی را برای جلوگیری از تاب برداشتن رینگ خارجی بلبرینگ در نظر بگیرید.

انطباقات شفت برای بلبرینگ های شعاعی
 


انطباقات هوزینگ برای بلبرینگ های شعاعی

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.