پنج ویژگی که یک دستگاه جوش TIG باید داشته باشد

پنج ویژگی که یک دستگاه جوش TIG باید داشته باشد

به جرات می توان گفت هیچ فرایند جوشکاری، جوش های پایدارتر از جوشکاری TIG و همچنین از نظر ظاهری کیفیت بهتر از آن را ارائه نمی دهد. علاوه بر این، TIG کاربردهای گسترده ای دارد: این فرایند برای کلیه فلزات و ورق های نازک و همچنین جوشکاری خارج از موقعیت و جوشکاری ریشه مناسب است. همچنین، جوشکاری سرباره ای ایجاد نمی کند، مواد به سختی دچار تغییر شکل می شوند و فرایند آن تقریباً بدون پاشش جوش است. در این نوشته به پنج ویژگی که یک دستگاه جوش TIG باید داشته باشد تا بهترین بازدهی را برای ما فراهم کند، خواهیم پرداخت:

 

ایجاد قوس با فرکانس بالا (HF)

به طور کلی جرقه زنی یا ایجاد قوس با فرکانس بالا (HF) برای جوشکاری TIG استفاده می شود. این فرایند باعث ایجاد قوس بین قطعه کار و الکترود بدون لمس قطعه کار با الکترود است. برای این منظور، مشعل جوش (تورچ) در حدود دو میلی متر بالاتر از قطعه کار قرارمی گیرد. اگر ماشه مشعل جوشکاری فشار داده شود ، قوس ایجاد می شود. به عنوان یک گزینه جایگزین، احتراق touchdown نیز وجود دارد ( هنگامی که الکترود قطعه کار را لمس کرده و برداشته می شود ، قوس ایجاد می شود). با این وجود ، این خطر وجود دارد که استخر جوش توسط اجزاء الکترود تنگستن آلوده شود که این یک عیب بزرگبه ویژه در کارهای جوشکاری حساس مانند فناوری پزشکی محسوب می شود.

در دستگاهای جوش جدید با فناوری touch HF جوشکار مانند روش  touchdownنوک مشعل را به قطعه کار تماس داده و بعد از بلند کردن آن زمان تاخیر (lead time) از پیش تعیین شده فعال می شود. با این فرایند دقیقا جوش در محل تماس داده شده مشعل با قطعه کار بعد از پایان زمان تاخیر اتفاق می افتد. این فناوری رسیدن به جهاهای که امکان دسترسی سخت هست را فراهم می آورد. 


فناوری touch HF

امکان تک زنی Tacking

اگر قرار باشد دو قطعه مختلف به یک دیگر جوش شوند ، ابتدا باید در مرحله آماده سازی در جای مورد نظر ثابت شوند. در این فناوری استخر جوش با استفاده از جریان پالسی دارای نوسان هست. این امر باعث می شود بدون سوختگی لبه ها ، قطعات را به هم متصل کرد. اگر از تک در حالت جوش نقطه ای استفاده شود ، باعث به وجود آمدن تک های با اندازه یکسان می شود. یکنواختی نقاط جوش باعث می شود که جوشکاری به راحتی انجام شود. یکی دیگر از مزایای TAC این است در مقایسه با تک معمولی باعث صرفه جویی در زمان تا 50٪ می شود.


تک ها در جوش

پایین آوردن جریان

جریان پائین فقط برای جوشکاری 4 مرحله ای TIG استفاده می شود. 4 مرحله ای به معنی:


مرحله اول: فشار دادن بر روی ماشه مشعل باعث می شود تا با شروع جریان قوس ایجاد شود.
مرحله دوم: وقتی ماشه رها شود ، روند جوشکاری با جریان کامل شروع می شود.
مرحله سوم: فشار دادن دوباره ماشه و پایین آمدن قوس
مرحله چهارم: رها کردن دوباره ماشه و پایان فرآیند جوشکاری


جوشکاری در حالت 4 مرحله برای جوشکار، ارگونومیک تر است و لازم نیست که به طور دائم ماشه مشعل را به صورت دستی نگه دارد. جریان پائین به جوشکار اجازه می دهد جریان اصلی را مطابق آنچه در زمان جوشکاری لازم است کاهش یا افزایش دهد. به ویژه هنگام تغییر فلز پرکننده در طی فرایند جوشکاری ، کاهش یا افزایش جریان به طور آرام مفید است. با این حال، اگر قرار است یک تک کاری جوش داده شود ، جریان بالاتر از جریان اصلی تنظیم شده لازم است. این امر نیاز به ورودی گرمای بیشتری دارد ، زیرا در این نقطه مواد قوی تر هستند.

تلرانس ولتاژ اصلی

تصحیح ضریب توان (PFC) امکان جبران تلرانس های بالای ولتاژ را برای شما فراهم می کند. این امر امکان کنترل بهینه نوسانات ولتاژ یا ولتاژ ورودی خیلی کم را فراهم می آورد ، مانند مواردی که در توزیع کننده های چند پورت ، کابل های اصلی و یا استفاده از ژنراتورها در اماکن ساختمانی ایجاد می شود. بسته به سیستم جوشکاری، حتی با 30 درصد ولتاژ ورودی کمتر، دستگاه ها هنوز هم می توانند خروجی کامل خود را تحویل دهند. اگر به عنوان مثال، فقط 160 ولت در دسترس باشد ، دستگاه از فن آوری PFC برای حفظ ولتاژ ثابت استفاده می کند تا جوشکار بتواند با 170 یا 210 آمپر جوشکاری کند. این بدان معنی است که همیشه انرژی کافی برای یک قوس پایدار در دسترس است.

 

رابط TMC

TIG Multi Connector یک اتصال دهنده جهانی یا یک رابط استاندارد است. این سیستم کنترل جوشکاری را با استفاده از کنترل از راه دور و مشعل های جوشکاری با تمام عملکردهای اضافی امکان پذیر می کند.


رابط TMC

استفاده از این محتوا با ذکر منبع و لینک مستقیم به مقاله مجاز است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.