بوم بلند در بیل مکانیکی

بوم بلند در بیل مکانیکی

بیل های مکانیکی یکی از رایج ترین و پر کاربرد ترین ماشین آلاتی است که در اکثر بخشها از راهسازی و عمران تا معدن با اضافه کردن ملحقاتی به آن قابل بکار گیری است. یکی از این ملحقاتی که جهت دسترسی  بیل مکانیکی به عمق یا فاصله بیشتر نسبت به حالت استاندارد بکار می رود بوم بلند است.

بوم بلند یا Long Reach Arm چیست؟

این وسیله در واقع همان بوم و بازوی بیل مکانیکی است که طول آن از حالت استاندارد، بلند تر است این میزان افزایش می تواند از چندین سانتی متر تا چندین متر براساس نیاز مشتری قابل تغییر باشد. 

کاربردهای بوم بلند:

این وسیله به دلیل قرار گیری باکت در فاصله ای دور تر از دستگاه امکان:

 • لایروبی کانال ها
 • لایروبی رودخانه ها و قسمت های بندری و کم عمق دریا از ساحل و یا بر روی بارج
 • فنداسیون ساختمانها 
 • بارگیری و تخلیه مواد از فاصله دور 

را برای بیل مکانیکی فراهم می کند.بوم و استیک طراحی شده برای بیل VOLVO پولاد صنعت پاسارگاد

بوم بیل مکانیکی تا چه اندازه می تواند بلند باشد؟

برای درک این موضوع بایستی ابتدا به چندین سوال جواب داد:

 1. کلاس دستگاه بیل مکانیکی
  ابتدا باید وزن و اندازه دستگاه را دانست. مثلا بیل مکانیکی کوماتسو 220 وزنی معادل 23 تن دارد پس در کلاس بیل های 20-25 تن قرار می گیرد.
   
 2. نوع دستگاه در همان کلاس
  اینکه دستگاه در همان کلاس از چه مدلی است. در مثال قبل همان بیل 220 کوماتسو دارای دو نوع PC و LC  است، که نوع LC به دلیل کشیده تر بودن بیل در قسمت عقب و همچنین فاصله بین زیربند و ایجاد شرایط پایدارتر تعادل بهتری را برای بیل مکانیکی فراهم می کند در نتیجه طول بیشتری نیز می تواند داشته باشد.

 3. اندازه باکت
  هر چه اندازه باکت بزرگتر باشد بطبع وزن بیشتری دارد و مواد بیشتری نیز در خود جای می دهد. این افزایش، گشتاور بیشتری نیز در طول بیشتر ایجاد کرده پس محدودیت طول ایجاد خواهد کرد.

 4. وزن کانتر یا قسمت وزنه در عقب بیل مکانیکی
  با دانستن ورن کانتر و یا اضافه کردن وزنه به کانتر در شرایط مورد نیاز می توان به طول های بیشتری دست یافت. البته محاسبات آن بایستی به طور دقیق انجام گیرد.

 5. عمق یا فاصله مورد نیاز

 


شماتیک محاسبات استاتیکی جهت بررسی تعادل بیل مکانیکی از پولاد صنعت پاسارگاد

محدوده کاری بوم بلند

بعد از اینکه به فاکتورهای بالا پاسخ دادیم. حال باید دانست با توجه به نوع بیل، قرارگیری آن و اندازه بوم و بازو به عمق و فاصله مورد نظر دست می یابیم یا خیر.

پاسخ به این موضوع نیازمند رسم نمودار محدوده کاری با توجه به بوم طراحی شده و نوع بیل مکانیکی است که شرکت سازنده بایستی آن را در اختیار مشتری قرار دهد تا مشتری بتواند براساس آن تصمیم نهایی را بگیرد.


محدوده دسترسی برای لایروبی کانال 7*11 متر (قسمت سبز رنگ) پولاد صنعت پاسارگاد
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.