اجزا مختلف باکت بیل مکانیکی

اجزا مختلف باکت بیل مکانیکی

اطلاعات کلی در مورد قسمتهای مختلف باکت

نکته: تمام قسمتهای قرمز رنگ ملحقاتی هستند که برای افزایش مقاومت باکت بیل مکانیکی به آن افزوده می شوند.

اجزا اصلی باکت :
 1. Hinge (مفصل یا لولا):این قسمت ورق خم زیر بازو نیز خواننده می شود.
 2. Hinge plate (صفحه لولا): این قسمت بازو نیز خوانده می شود.از نکات مهم این قسمت در باکتهای شرکت های مختلف جهت سوار شدن بر روی استیک فاصله center to center بوش ها (J)، فاصله بین دو بازو و قطر فضای داخلی بوش یا قطر پین است(D).
 3.  Sidebar (دیواره باکت): دانستن نوع کاری که باکت انجام میدهد مهم است زیرا اگر احتیاج به محافظت از این قسمت توسط بغل بر و پالانی باشد بایستی ذکر گردد تا قبل از سوار شدن بر روی باکت سوراخ شود.
 4.  Side plate (ورق یغل): جنس این قسمت معمولا از جنس آلیاژهای ساختمانی بوده (a) و بسته به کاربرد باکت ورق های عملیات حرارتی شونده وضد سایش (b) بر روی آنها قرار می گیرد.
 5.  Side wear plates (ورق های بغل سایشی): این ورقها که در شکل زیرهم دیده می شود (b)، به عنوان قسمتهای که در مقابل سایش قرار گرفته تا سایر قسمتها محافظت شوند مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. edge (دم تیغ) : مهمترین قسمت باکت بیل مکانیکی از نظر ساختاری وکیفیت، این قسمت بوده که انتخاب صحیح نوع آلیاژ آن بسیار حائز اهمیت است.آلیاژ های کاربردی در این قسمت بسته به کاربرد در شرایط عادی یا سایشی انتخاب میشود .
 7. Gussets (لچکی): این قسمت دارای سهم عمده ای در مقاومت ساختار باکت می باشد.
 8. Adjuster group (تنظیم کننده): بوسیله اضافه یا کم کردن رینگهای آن می توان از گیر کردن باکت و یا لقی به وجود آمده در اثر سایش جلوگیری کرد. از دیگر مزایای آن نگه داشتن محکم باکت به استیک، کاهش صدا، افزایش کارایی، حذف باز وبسته کردن های مکرر میتوان اشاره کرد.
 9. Teeth (ناخن): ناخنها در کارایی باکت نقش بسزایی داشته و انتخاب صحیح آن در بهینه سازی مصرف سوخت، کم کردن فشار به سازه بیل و عمر باکت موثر است (جهت اطلاع جهت انتخاب نوع ناخن به فایل آموزشی ناخن ها مراجعه کنید).
 10. protectors (بغل بر و پالانی): این قسمتها جهت محافظت و نفوذ، به باکت اضافه می شوند.
 11.  2-strap adapters (آداپتر): در اصطلاح رایج کلنگ یا کلنگی رابط بین ناخن و دم تیغ است.
 12. ورق پشت باکت: که در طراحی بهینه طوری بایستی خم شود که کمترین تماس با سطح زیر آن را داشته باشد، علاوه بر اینکه میزان خم کاری توسط دستگاه نورد بایستی با جداول حد مجاز خم (bending allowance chart) انتخاب شود تا میزان خم ورق از این حد مجاز تجاوز نکند زیرا بیش از این حد موجب ایجاد ریز شکافهای در سطح ورق شده که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نبوده اما در موقع کار وتماس با سطح به تدریج بزرگتر شده ودر نهایت موجب شکست خواهد شد.
 13.  Horizontal bottom wear plates (ورق های سایشی افقی کف باکت): جهت محافظت قسمت 12 به باکت اضافه می شود. از مزایای آن علاوه بر محافظت می توان به جایگزینی آسان آنها اشاره کرد.
 14. Lift eye (محل قلاب جرثقیل): جهت اتصال قلاب جرثقیل (shackle) به آن، در زمان جابجایی اجسام سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.